Viena iš labiausiai rekomenduojamų istorinių knygų

Tomas S.

Paskutinė mano perskaityta knyga yra viena iš labiausiai rekomenduojamų istorinių knygų – “The History of the Decline and Fall of the Roman Empire”. Šią knygą parašė Edward Gibbon, o man teko skaityti sutrumpintą šios knygos versiją, kurios autorius – David Womersley. Knygos originalo kalba yra labai sudėtinga, todėl rekomenduojama skaityti būtent šią, sutrumpintą versiją. Prisipažinsiu, jog knygą skaityti yra labai sudėtinga tiek dėl kalbos, tiek dėl to, jog ji sutrumpinta, nors aš Didžiojoje Britanijoje gyvenu daugiau nei 10 metų.

Šią knygą pasirinkau skaityti neatsitiktinai. Didžioji Britanija taip pat kažkada buvo didelė pasaulinė jėga ir imperija. Po Didžiosios Britanijos balsavimo už Brexit nusprendžiau paskaityti apie kitos didelės imperijos žlugimą ir pabandyti surasti kažkokių sąsajų su esamais politiniais įvykiais, kurias galėčiau pritaikyti savo gyvenime bei investavime. Prisipažinsiu, sąsajų tikrai labai daug.

Kai Roma buvo valdoma pompastiškų valdovų, kurie valdžią paveldėjo ar šiaip užgrobė, geras pavyzdys – Neronas, tai tiek imperija, tiek žmonės buvo nustekenami. Šiuo metu mes matome daug pompastikos ir “vyriškumo”, populizmo pasaulinėje politikoje. Donald Trump, Vladimiras Putinas ar ta pati Theresa May, žmonės, kurie valdo sau, o ne kitiems.

Apie Romos imperiją nepasakosiu, apie tai galite pasiskaityti istorijos vadovėliuose arba pasirinkę šią knygą. Man svarbu pabandyti suprasti pagrindines priežastis, kurios lemia imperijos ar šalies žlugimą. Vėlgi, visų priežasčių nevardinsiu, bet, tomis, kurios labiausiai siejasi su dabartinėmis pasaulio politikos aktualijomis, pasidalinsiu.

Pirmiausia, galima pastebėti, jog šalies gerovė priklauso nuo to, koks žmogus tą šalį valdo. Ir šiuo atveju labai svarbu identifikuoti to žmogaus dvasines bei žmogiškąsias savybes. Kai Romos imperiją valdė tokie žmonės, stoikai, kaip Markas Aurelijus ar Julianas (nebeprisimenu, ar jis tai pat buvo stoikas), tai imperija klestėjo, kadangi šie valdovai buvo suinteresuoti pažinti save bei kitus. Tai žmonės, kurie turėjo tvirtą ranką ir kai reikėjo nedvejodami ėjo į karą, bet tuo pačiu metu neprisirišo prie materialinių gėrybių ir rūpinosi savo žmonių bei imperijos gerove. Man labai įstrigo šie Juliano žodžiai: “And as long as I am convinced that every real advantage is seated in the mind, I shall not blush to acknowledge an honourable poverty”. Tokių vadovų šiais laikais yra labai mažai. Mano manymu, toks vadovas yra buvęs JAV prezidentas Barakas Obama.

Kai Roma buvo valdoma pompastiškų valdovų, kurie valdžią paveldėjo ar šiaip užgrobė, geras pavyzdys – Neronas, tai tiek imperija, tiek žmonės buvo nustekenami. Šiuo metu mes matome daug pompastikos ir “vyriškumo”, populizmo pasaulinėje politikoje. Donald Trump, Vladimiras Putinas ar ta pati Theresa May, žmonės, kurie valdo sau, o ne kitiems.

Galiausiai, įvairiausi religiniai ar rasiniai persekiojimai tiesiog neveikia. Jie tik sustiprina persekiojamųjų ryšius bei norą išgyventi. Geras pavyzdys – žydai. Jie buvo persekiojami visoje Romos imperijoje, tačiau išgyveno ir kaip matome, gyvena iki šiol. Tas pats atsitiko ir su krikščionimis. Taigi, persekioti tam tikras grupes, šiuo metu labai populiaru dėl visko kaltinti emigrantus, vėlgi neveikia. Kai susikuria skirtingos grupuotės šalyje, kurios negali kartu vieningai gyventi, lauk nelaimės. Tokie politiniai kivirčai ir interesų grupių konfliktai susilpnina šalį/imperiją iš vidaus.

Knyga tikrai įdomi ir vertinga, tačiau labai sunkiai skaitosi. Nežinau, ar galima gauti lietuvišką šios knygos versiją. Šiaip su malonumu perskaityčiau originalią versiją, galbūt surasiu tokią, kurią galima lengvai įveikti.

#Brexit #politika #Romos imperija

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai