Fizinio asmens bankrotas

Fizinio asmens bankrotas ir jo pasekmės

Fizinio asmens bankrotas. Verta žinoti, kad bankrutuoti gali ne tik įmonės ar didelės korporacijos, bet ir asmenys. Gali pasirodyti, kad to prireikia tik turtingiems ir stambiems verslininkams, tačiau iš tikrųjų kiekvienas mūsų gali susidurti su nemokumu. Taip nutinka dėl įvairiausių priežasčių: ekonominių krizių, nesėkmių versle, įvairių nelaimių. Ir visai nereikia turėti daug pinigų – vien situacija, kai prarandamas už banko paskolą pirktas nekilnojamasis turtas finansiškai gali būti pražūtinga.

Fizinio asmens bankrotas

Fizinio asmens bankroto paskirtis

Asmeninis bankrotas yra galimas, kai skolos siekia tam tikrą sumą ir asmuo nebepajėgia jų grąžinti – suėję grąžinimo terminai. Kai skolų suma viršija 25 MMA ir asmuo nebepajėgia jų grąžinti, susidaro situacija, vadinama nemokumu. Tai yra viena esminių prielaidų fiziniam bankrotui, nes jei skolų suma bus mažesnė, teismas atsisakys iškelti fizinio asmens bankroto bylą.

Naudinga pasidomėti:

Pats fizinis bankrotas yra teisinis procesas, kurio metu užtikrinami ir bankrutuoti siekiančio asmens (skolininko), ir jo kreditorių interesai. Parengiamas trejų metų trukmės mokumo atkūrimo planas, kurio metu tenkinami kreditorių interesai, o skolininkui paliekamos tik būtinosios išlaidos. Šio plano tikslas – kiek įmanoma patenkinti skolininkų interesus ir atkurti fizinio asmens mokumą.

Įvykdžius mokumo atkūrimo planą, likusios skolos yra nurašomos. Asmens mokumas atkuriamas – tai reiškia, kad jis vėl atgauna finansinę laisvę, gali laisvai skolintis, sudarinėti sandorius. Mokumo atkūrimas yra pagrindinis fizinio asmens bankroto proceso tikslas.

Kreditorių padėtis fizinio asmens bankroto procese

Asmeninis bankrotas gali būti inicijuotas tik paties asmens sprendimu. Šiuo atveju kreditoriai negali inicijuoti bankroto, nors juridinių asmenų atveju jiems tokia teisė yra suteikiama. Priimti sprendimą bankrutuoti nėra lengva, todėl nereikėtų galvoti, kad šis procesas yra skirtas tik skolų nurašymui – iš esmės tai solidarus atsakomybės pasiskirstymas tarp visų proceso šalių.

Nepaisant to, kad kreditoriai nepriima sprendimo dėl skolininko bankroto, jiems žinia apie bankroto bylos inicijavimą nėra labai džiugi. Dažniausiai visa apimtimi įsiskolinimų padengti nepavyksta net ir tinkamai įvykdžius mokumo atkūrimo planą. Antra vertus, bankroto proceso metu yra padengiama bent dalis įsiskolinimų.

Fizinio asmens bankrotas suteikia galimybę kreditoriams aktyviai įsitraukti į procesą – jie rengia susirinkimus, kuriuose priima siūlymus, kaip skolininkas geriau galėtų patenkinti jų interesus. Kreditorių susirinkimas bankroto procese taip pat yra svarbus vykdant mokumo atkūrimo plano priežiūrą: kreditoriai gali stebėti, ar laiku ir tinkamai yra mokamos įmokos, o esant neatitikimams informuoti bankroto administratorių ir tokiu būdu turi įtakos visam fizinio asmens bankroto procesui.

Straipsniu SEO talpinimas

About the author